Full Metal Alchemist

Zgłoś błąd
Typ widowni Shounen
Rok produkcji 2003
Wiek widowni 13+

Informacje

Alternatywny tytuł FMA
Rodzaj TV
Produkcja Japońska
Gatunek Akcja, Dramat, Fantasy, Komedia, Przygodowy
Tematyka Alchemia, Przemoc, Specjalne oddziały/Policja/Wojsko
Status Zakończone

Opis

Akcja toczy się w alternatywnym świecie, podobnym do rzeczywistego, w roku 1914. Podstawową różnicą jest istnienie alchemii, która jest formą nauki. Jak każda nauka, alchemia rządzi się swoimi prawami, z których podstawowym jest zasada równowartej wymiany (jap. tōka-kōkan): aby coś uzyskać, należy w zamian poświęcić coś o tej samej wartości.

Główni bohaterowie to bracia Edward i Alphonse Elric, mieszkający sami z matką Trishą, ponieważ ojciec, Van Hohenheim – poważany alchemik – opuścił ich, gdy byli mali. Pewnego dnia ich matka zachorowała, a niedługo potem zmarła. Transmutacja ludzi była niezbadaną, niebezpieczną dziedziną alchemii i była surowo zakazana przez prawo. Mimo to, Edward i Alphonse zdecydowali się na podjęcie ryzyka i przywrócenie matki do życia. Wynik ich działania okazał się tragiczny dla obu braci – transmutacja zakończyła się porażką. Bracia otworzyli tzw. Bramę – twór widziany tylko przez tych, których dotyczyła ekstremalna wymiana; w zamian za pokazanie braciom „Prawdy”, w myśl zasady równowartej wymiany, zabrała ona lewą nogę Edwarda, a Alphonse'a wciągnęła w całości. Edward chcąc ratować brata, w ostatniej chwili poświęcił swoją prawą rękę, aby zatrzymać duszę brata – udało mu się ją osadzić w starej zbroi stojącej nieopodal kręgu, który nakreślili.

Zaklęty w zbroję Alphonse uratował brata niosąc go do domu przyjaciółki Winry Rockbell, która wraz z babcią Pinako specjalizowała się w tworzeniu automatycznych zbroi – mechanicznych protez utraconych kończyn. Z powodu otrzymanych kończyn Ed otrzymał później przydomek Stalowego Alchemika (jap. Hagane no Renkinjutsushi). Postanowił także naprawić swój błąd i przywrócić ciało brata. W dalszym ciągu upatrywał swoją szansę w alchemii, dlatego też postanowił zaciągnąć się do wojska i pracować dla niego na kontrowersyjnym stanowisku państwowego alchemika, aby mieć swobodny dostęp do zbiorów biblioteki wojskowej. Podczas swoich wędrówek Edward i Alphonse natrafiają na trop kamienia filozoficznego, substancji pozwalającej na ominięcie podstawowego prawa równowartej wymiany (brak potrzeby dania czegoś w zamian).
darmowe panele aukcyjne

Odcinki

Numer Tytuł Premiera Wersja Filler Link
46 Transmutacja Człowieka. Tak Zobacz
33 Uprowadzenie Al'a. Tak Zobacz
31 Grzech. Tak Zobacz
28 Jedno jest Wszystkim, a Wszystko jest Jednym. Nie Zobacz
25 Pożegnanie. Nie Zobacz
19 Co kryję prawda. Nie Zobacz
18 Notatki Marco. Nie Zobacz
17 Dom, w którym czeka rodzina. Nie Zobacz
16 Zagubiona rzecz. Nie Zobacz
15 Masakra w Ishbal. Nie Zobacz
14 Prawa ręka zniszczenia. Nie Zobacz
13 Ogień kontra stal. Nie Zobacz
12 Fałszywi bracia Elric, część druga. Nie Zobacz
11 Fałszywi bracia Elric, część pierwsza. Nie Zobacz
10 Złodziejska syrena. Nie Zobacz
9 Srebny zegarek Wojskowego Kundla. Nie Zobacz
8 Kamień filozoficzny. Nie Zobacz
7 Wieczorny płacz chimery. Nie Zobacz
2 Ukarane ciała. Nie Zobacz
Loading...

Komentarze 0

Musisz być zalogowany aby komentować!

8.64/10
1230 głosów


608 fanów
954,275 wyświetleń