Uwaga! Aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji strony należy się zalogować! Zapraszamy do rejestracji.

Full Metal Alchemist

Zgłoś błąd
Typ widowni Shounen
Rok produkcji 2003
Wiek widowni 13+

Informacje

Alternatywny tytuł FMA
Produkcja Japońska
Rodzaj TV
Gatunek Akcja, Dramat, Fantasy, Komedia, Przygodowy
Tematyka Alchemia, Przemoc/Brutalność, Specjalne oddziały/Wojsko
Status Zakończone

Opis

Akcja toczy się w alternatywnym świecie, podobnym do rzeczywistego, w roku 1914. Podstawową różnicą jest istnienie alchemii, która jest formą nauki. Jak każda nauka, alchemia rządzi się swoimi prawami, z których podstawowym jest zasada równowartej wymiany (jap. tōka-kōkan): aby coś uzyskać, należy w zamian poświęcić coś o tej samej wartości.

Główni bohaterowie to bracia Edward i Alphonse Elric, mieszkający sami z matką Trishą, ponieważ ojciec, Van Hohenheim – poważany alchemik – opuścił ich, gdy byli mali. Pewnego dnia ich matka zachorowała, a niedługo potem zmarła. Transmutacja ludzi była niezbadaną, niebezpieczną dziedziną alchemii i była surowo zakazana przez prawo. Mimo to, Edward i Alphonse zdecydowali się na podjęcie ryzyka i przywrócenie matki do życia. Wynik ich działania okazał się tragiczny dla obu braci – transmutacja zakończyła się porażką. Bracia otworzyli tzw. Bramę – twór widziany tylko przez tych, których dotyczyła ekstremalna wymiana; w zamian za pokazanie braciom „Prawdy”, w myśl zasady równowartej wymiany, zabrała ona lewą nogę Edwarda, a Alphonse'a wciągnęła w całości. Edward chcąc ratować brata, w ostatniej chwili poświęcił swoją prawą rękę, aby zatrzymać duszę brata – udało mu się ją osadzić w starej zbroi stojącej nieopodal kręgu, który nakreślili.

Zaklęty w zbroję Alphonse uratował brata niosąc go do domu przyjaciółki Winry Rockbell, która wraz z babcią Pinako specjalizowała się w tworzeniu automatycznych zbroi – mechanicznych protez utraconych kończyn. Z powodu otrzymanych kończyn Ed otrzymał później przydomek Stalowego Alchemika (jap. Hagane no Renkinjutsushi). Postanowił także naprawić swój błąd i przywrócić ciało brata. W dalszym ciągu upatrywał swoją szansę w alchemii, dlatego też postanowił zaciągnąć się do wojska i pracować dla niego na kontrowersyjnym stanowisku państwowego alchemika, aby mieć swobodny dostęp do zbiorów biblioteki wojskowej. Podczas swoich wędrówek Edward i Alphonse natrafiają na trop kamienia filozoficznego, substancji pozwalającej na ominięcie podstawowego prawa równowartej wymiany (brak potrzeby dania czegoś w zamian).
panele aukcyjne
Numer Tytuł Premiera Wersja Filler Link
46 Transmutacja Człowieka. Tak Zobacz
33 Uprowadzenie Al'a. Tak Zobacz
31 Grzech. Tak Zobacz
28 Jedno jest Wszystkim, a Wszystko jest Jednym. Nie Zobacz
25 Pożegnanie. Nie Zobacz
19 Co kryję prawda. Nie Zobacz
18 Notatki Marco. Nie Zobacz
17 Dom, w którym czeka rodzina. Nie Zobacz
16 Zagubiona rzecz. Nie Zobacz
15 Masakra w Ishbal. Nie Zobacz
14 Prawa ręka zniszczenia. Nie Zobacz
12 Fałszywi bracia Elric, część druga. Nie Zobacz
11 Fałszywi bracia Elric, część pierwsza. Nie Zobacz
10 Złodziejska syrena. Nie Zobacz
9 Srebny zegarek Wojskowego Kundla. Nie Zobacz
8 Kamień filozoficzny. Nie Zobacz
7 Wieczorny płacz chimery. Nie Zobacz
2 Ukarane ciała. Nie Zobacz

Komentarze 0

Musisz być zalogowany aby komentować!

8.63/10
872 głosów


441 fanów
961,569 wyświetleń